L'aspirina protegeix contra els ictus

Aquest ingredient actiu es troba a Aspirin Protect

L'ingredient actiu d'Aspirin Protect és l'àcid acetilsalicílic (ASA). A concentracions superiors a 500 mg, té propietats analgèsiques, antipirètiques i antiinflamatòries basades en la inhibició de dos enzims: les ciclooxigenases COX1 i COX2. Aquests enzims són els responsables de la formació de determinats missatgers inflamatoris (prostaglandines) i el tromboxà A2, una biomolècula que es troba principalment a les plaquetes de la sang que les activa. Una dosi baixa de fins a 300 mg afavoreix la unió de l'ASA a l'enzim COX1. Això evita la formació de tromboxà A2 i atura la formació de coàguls de sang. Així, Aspirin Protect redueix el risc de patir un infart pel seu efecte anticoagulant.

Quan s'utilitza Aspirin Protect?

A causa del seu baix contingut en principi actiu, Aspirin Protect només és adequat com a anticoagulant.

Els usos típics d'Aspirin Protect (100 mg) són:

  • opressió al pit, dolor cardíac
  • atac de cor agut
  • prevenció d'un nou atac cardíac o ictus
  • després de l'oclusió arterial (ACVB)
  • inflamació vascular de les artèries petites i mitjanes (síndrome de Kawasaki)

Dosis més altes (300 mg) s'utilitzen exclusivament per prevenir un nou infart.

Quins són els efectes secundaris d'Aspirin Protect?

Poques vegades, és possible hemorràgia cerebral (especialment en pacients amb hipertensió no controlada), hipotensió, dispnea, trastorns hepàtics i biliars.

Molt poques vegades, es poden produir hemorràgies del nas o de les genives, enzims hepàtics elevats, malalties del ronyó i del tracte urinari i disfunció renal.

Què heu de tenir en compte quan feu servir Aspirin Protect

Aspirin Protect pot interactuar amb altres medicaments. Com a resultat, l'efecte del fàrmac es pot enfortir o debilitar. Per a alguns grups de pacients, prendre el preparat comporta un alt risc, per la qual cosa s'ha de fer una consulta amb el metge o el farmacèutic abans del seu ús.

Aspirin Protect: contraindicacions

El medicament no s'ha de prendre si es coneixen al·lèrgies a la substància activa i altres ingredients.

A més, Aspirin Protect no s'ha de prendre en cas de:

  • úlceres agudes d'estómac i intestinals
  • augment de la tendència a l’hemorràgia
  • insuficiència hepàtica i renal aguda
  • insuficiència cardíaca greu
  • embaràs (últim trimestre)

Aspirin Protect no s'ha de prendre simultàniament amb metotrexat, warfarina, ciclosporina, ibuprofè, diürètics, inhibidors de l'ACE, esteroides i antiinflamatoris.

La precaució quan es pren Aspirin Protect s'aplica a:

  • al·lèrgies, asma, febre del fenc
  • pressió arterial alta incontrolada
  • alteració de la funció hepàtica i renal
  • úlceres estomacals o intestinals
  • abans de les operacions

Aspirin Protect pot provocar que els nens amb febre desenvolupin la síndrome de Reye, molt rara però que amenaça la vida. Per tant, s'ha de discutir amb el metge fins a quin punt és adequat el tractament amb anticoagulants.

La dosi típica d'Aspirin Protect per a la prevenció d'ictus és d'una pastilla (100 mg) al dia. Si hi ha la possibilitat d'un altre atac cardíac, es prenen tres comprimits de 100 mg d'ingredient actiu cadascun al dia. Per al tractament de la síndrome de Kawasaki, es requereix de 80 a 100 mg d'ingredient actiu per quilogram de pes corporal diari, repartits en quatre aplicacions al dia. Aspirin Protect és adequat per a la teràpia a llarg termini. La durada exacta del tractament la prescriu el metge. La dosi màxima diària del fàrmac actiu és de 3 grams per a adolescents i adults i 1.5 grams per a nens de fins a 14 anys.

Aspirina Protegeix la sobredosi

Els símptomes inicials de la sobredosi inclouen sorolls a les orelles, sudoració, nàusees i vòmits i marejos. A més, es poden produir febre, hiperventilació, acidosi (pertorbació de l'equilibri àcid-bàsic) i insuficiència respiratòria com a conseqüència de sobredosis elevades. Els pacients amb sospita de sobredosi amb Aspirin Protect han de rebre atenció mèdica intensiva immediata a l'hospital.

Aspirin Protect: embaràs i lactància

Fins ara, no es coneixen conseqüències negatives per al nen alletat amb dosis de fins a 150 mg diaris. A dosis més altes, s'ha de recomanar la lactància materna, ja que la substància activa es pot transferir al nen a través de la llet materna.

Aspirina Protect i alcohol

La combinació d'Aspirin Protect i alcohol pot causar gastritis dolorosa.

Com obtenir Aspirin Protect

Aspirin Protect és un medicament disponible sense recepta a totes les farmàcies.

Informació completa sobre aquest medicament

Aquí podeu trobar la informació completa sobre el medicament com a descàrrega (PDF).